Lambalt lapsele
Leia Lambalt lapsele Facebookist ja ole värskeimate uudistega kursis :)
  • Lambavilla head omadused
  • Heidest mähkmekatete tutvustus
  • MIs on villavatt, heie ja lõng?
  • Kontakt
  • Kudumisõpetused
Picture
Heidepüksid

Heidest mähkmepükste kudumine oma beebile on tore! Sellega saab hakkama igaüks, kes oskab silmuseid vardale luua, kududa parempidist ning pahempidist silmust ning kahandada - kasvatada. 

Vajalikud materjalid:  


  • 70-90g heiet. 
  • Vardad – sobivad nii pikad vardad kui ka ringvardad! Varda suurus võib olla olenevalt kudumise käekirjast  nr. 5-7. 

  • Villast lõnga ja sukanõela kokkuõmblemiseks. (selle asemel võib püksid ka väljaspoolt kokku heegeldada ja kasutada selleks heiet)

  • Soovi korral kummi või paela vöökohta. 

  • Heegelnõela lõngaotste peitmiseks, kokkuheegeldamiseks. 

Heidepüksid võid kududa nii 2- kui ka 3-kordsest heidest. Kududa on palju mugavam, kui heie on eelnevalt 2(3)-kordselt kerasse keritud. Heie on kergesti katkev materjal ning alguses võib seda sageli juhtuda. Kui on tarvis heiet jätkata, piisab heideotste üksteisest üle panekust ning sõrmedega  kergelt kokku rullimisest, sõlmida pole  vaja. 

Õpetus on suurustele 0-6 kuud ja (6-12 kuud). 



  1. Loo vardale  42 (46) silmust. Koo   15(17) rida soonikut: 1 parempidi+1 pahempidi. Sellest saab pükste seljapoolne sooniku osa. 

  2. Nüüd oled jõudnud pükste tagumise osa kudumiseni – 24(28) rida ripskudet, st kududa ainult parempidiste silmustega. 

  3. Algab jalaaukude tarvis kahandamine, mis toimub kokku 16 real. Iga rea alguses kahanda 2 silmust vähemaks: koo läbi ja tõsta esimene silmus teisest üle, teine silmus kolmandast üle. Koo rida lõpuni ning kahanda samamoodi ülejäänud seitsmel real.  Pärast kahandamist jääb varrastele vaid 10 (14) silmust.  
    Koo jalgevahe osa – 12(14) rida ripskudet. 


  4. Nüüd algab kasvatamine jalaaukude tarvis:  kõigepealt tuleb kolme rea alguses ja lõpus lisada 1 silmus. Seejärel tuleb töö mõlemas servas lisada ühel real vardale korraga 3 silma juurde. Aga seda on hea teha rea lõpus, seega kasvata silmi kahel real, 3+3. Pärast kahte erinevat kasvatamist kokku viiel real (ehk 3x1 ja 2x3) on sul mõlemasse serva on nüüd juurde loodud 6 silmust ning varrastel peaks kokku olema 22 (26) silmust. 

  5. Oled jõudnud juba kõhuosa kudumiseni! Koo 24(28) rida ripskoes. 
    Jäänud on vaid kõhupoolne vöösoonik: 15 (17) rida: 1 parempidi+1 pahempidi. Lõpeta kudumine silmuste üksteisest üle tõstmisega, nii et soonik jääks servast ilusti veniv. 


  6. Korja jalaaukude servadest üles 32(36) silmust ning koo 1x1 soonikut vähemalt 6 rida. Kui soovid pikema säärega heidepükse, koo pikemad soonikud. Tähtis on meeles pidada, et jalaaukude servade lõpetamine peab olema hästi lõtv, muidu ei mahu lapse jalad läbi või hakkavad sooniku ääred hiljem hõõruma. 

  7. Õmble või heegelda väljaspoolt püksid kokku, siis ei jää õmblused soonima. Alusta pükste kokku õmblemist/heegeldamist jalasoonikutest ja lõpetades vöösoonikuga.  Õmblemisel kasuta tavalist villast lõnga, aga võid osad omavahel ka kokku heegeldada heidega. 

    8. Lisa vöökohta kumm või pael – see aitab vanematel lastel, kes juba ringi liiguvad, pükse jalas hoida. Vastsündinu vöökohta paela ega kummi enamasti ei vaja, pehme lai soonik on nendele kõige mugavam. 





Picture

Heidest sisemähe

Sisemähe sobib nii pükstesse kui mähkmeümbrisesse lisakihiks, mida on hea kasutada pikema õuesolemise ja magamise ajal, kui mähkmete vahetamise vaheline aeg venib.

Selleks, et sisemähe liialt välja ei veniks vaid oma esialgse kuju säilitaks, on hea kududa sellele soonikkoes servad nii otstesse kui külgedele.

Vardad nr 3-4
Sõltuvalt heide paksusest 2-4kordne heie

Suurus 0-3 kuud (3-6 kuud, 6-12 kuud)

1. Loo üles 20 (,24 28) silma.

2. Koo 1x1 soonikut (1 parempidi, 1 pahempidi) 4 (6) rida.

3. Jäta rea alusesse ja lõppu st mõlemasse serva 4 soonikusilma (1 parempidi,1 pahempidi 1,parempidi,1 pahempidi) aga keskmised silmused ( 12tk) koo ripskoes. Selliselt koo 60 (64,68)  rida.

4. Lõpetuseks koo taas 4 (6) rida soonikkoes. Koo silmad maha ja lõpeta töö, peida lõngaotsad.



Picture
Mähkmeümbris suurusele 0-3 kuud

Vardad 3-4
Sõltuvalt heide paksusest 2-4kordne heie

1. Loo varrastele 50 silma.

2. Kudumine algab vöökohast, seljapoolselt küljelt. Koo 4 rida 1x1 soonikut (1 parempidi, 1 pahempidi)
Servadesse jääb 4 silmuse laiune soonik, keskmine koo on ripskoes - 10 rida.

3. Algab kahandamine igal real. Jätka servadesse 4 silmuse sooniku kudumist, kududes varda alguses pärast seda 2 silma kokku ja varda lõpus 2 silma enne soonikut kokku. Koo selliselt 15 rida, kuni varrastele jääb koos soonikusilmadega 20 silmust.

4. Koo jalgevaheosa 15 rida (servades ikka sooniku silmad).

5. Algab kasvatamine, mis toimub jällegi mõlemas varda servas (kohe pärast sooniku-silmi) ja üle rea õhksilma abil. Järgmisel real koo õhksilmus keeruga läbi. Kokku kasvata juurde kolm korda (6 silmust) ja varrastel on seega nüüd 26 silmust.

6. Koo veel 12 rida, sellest saab mähkmeümbrise esiosa.

7. Lõpeta taas 4 rea soonikuga, koo silmad maha ja lõpeta töö peites ära lõngaotsad.

8. Pese ja kuivata mähkmeümbris.

9. Mõõda valmis takjapael ning lõika pikk riba pehmet tajapaela esiosa tarvis ning väikesed tükid karedat poolt kinnituseks. Lõika takjapaelatükkide nurgad ümaraks, nii et hakka need last kiimustama.

10. Õmble takjapael käsitsi mähkmeümbrise külge.

NB! Mähkmeümbriste valmistamiseks sobivaim takjapael on Aplix 800, 38mm laiune. Seda saab Soomest, näiteks siit:
http://www.jyvaskylankangaskauppa.fi/Aplix_800_tarranauha või
http://www.kangastukku.com/?pg=344&page=Group  või
http://minvilla.mycashflow.fi/product/12/tarranauha-aplix-800.




Picture
Pika säärega heidepüksid

Kui soovid pika säärega heidepükse, tuleb jalaaukude servast silmused üles korjata ja kududa ripskoes edasi soovitud säärte pikkuseni ning seejärel lõpetada säär soonikuga. Kui kood sääred pikemad, võib neid kahekorra keerata, nii saab pükste kasutusiga hoopis pikem!



Julget pealehakkamist  
ja edu riidemähkme-teel!

Powered by Create your own unique website with customizable templates.